Vlna realizací fotovoltaických elektráren se po rodinných domech přelila do oblasti komunitního bydlení, tedy do bytových domů. Dřívějšímu rozvoji FVE na střechách a fasádách bytových domů bránila rozpracovaná legislativa. Dnes už je ale vše jasné a s realizací fotovoltaiky na bytových domech není na co čekat.
1 Nemusíte na stavební úřad
Na střechu běžného bytového domu se nejčastěji vejde mezi 20 a 30 kWp instalovaného výkonu. Dříve jste před instalací tohoto výkonu museli absolvovat náročnou cestu pro získání stavebního povolení. Od 1. února 2023 vešla v platnost novela energetického zákona, která posunula hranici instalovaného výkonu, od které je nutné získat stavební povolení, a to z původních 20 kWp na současných 50 kWp.
Nadále platí, že stavba musí být v souladu s územně plánovací dokumentací, výjimkou zůstávají stavby vodního díla, kulturní památky a stavby ve zvláště chráněném území, památkové rezervaci nebo památkové zóně.
Pokud neplánujete osadit vertikální plochy fotovoltaickými panely pro zvýšení celkového výkonu, stavebnímu řízení se pravděpodobně vyhnete.
2 FVE připojená do distribuční sítě
V letech, kdy ještě nebyla dopracována potřebná legislativa, se stávalo, že se FVE instalovala jako ostrovní provoz bez připojení k distribuční síti. Vyrobená energie byla spotřebována zejména pro ohřev vody v akumulačních nádržích a možnosti využití takového FV systému byly omezené.
Dnes už je legislativně jasné, jak s instalací FVE na bytovém domě naložit, proto již není potřeba volit polovičatá řešení.
3 Slučování odběrného místa
Dalším problémem, který už byl legislativně vyřešen je způsob úpravy vnitřních rozvodů elektroinstalace tak, aby mohly být k energii z FVE připojeny ty bytové jednotky, které mají o připojení zájem.
Distribuce vyrobené energie se v bytovém domě nově řídí tzv. alokačním klíčem, který podrobně popisujeme v článku zde. Ve zkratce je alokační poměr nástroj, který určí rozpad vyrobené energie pevným poměrem mezi bytové jednotky, které jsou k fotovoltaice připojené.
Bez alokačního klíče se musely bytové jednotky sloučit pod jednu smlouvu. Díky použití alokačního klíče zůstává nájemníkům / vlastníkům bytové jednotky jejich současná smlouva s distributorem, cena, doba fixace a další parametry.
Sdružené odběrné místo (zkráceně SOM) můžete z využít opačné výhody, tedy sdružení všech odběratelů pod jednoho. Ušetříte tak nemalé prostředky za poplatek za jistič a odběrné místo. Namísto poplatku pro každý byt (elektroměr) budete platit pouze za připojení vchodu a tato částka může být rozpočtena mezi všechny bytové jednotky.
4 Zřízení energetické komunity
V předchozím bodě už jsme lehce zmínili novou možnost společného postupu “komunity”, tedy nájemníků nebo vlastníků bytových jednotek.
Je dobré zmínit, že připojení do energetické komunity není povinné. Pokud se tedy některý z vlastníků jednotek rozhodne, že nemá zájem o připojení do energetické komunity, využívat vyrobenou energii a účastnit se na úhradě nákladů, má na to plné právo. To by mělo výrazně usnadnit dohodu v rámci SVJ.
Na zřízení energetické komunity se blíže podíváme ve zvláštním článku.
5 Co s přebytky vyrobené energie?
Čtvrti se zástavbou bytových domů mají oproti satelitním městečkům výhodu v častěji povoleném rezervovaném příkonu. Dotaz na distributora energie ohledně kapacity sítě je jedním z prvních kroků při úvahách o realizaci FVE. A distributoři tomu jdou naproti. Bydlíte-li v oblasti působnosti ČEZ Distribuce, zadáním adresy do jejich aplikace Proud obratem zjistíte, jak reálné je připojení FVE s rezervovaným příkonem.
Uvažujme tedy, že máte posílání energie do sítě umožněné. Jaké máte dále možnosti?
První možností je prostý prodej přebytků za fixní výkupní nebo spotové ceny. Tuto možnost nabízí hned několik renomovaných obchodníků s elektřinou. Když už za spotové ceny prodáváte, můžete za ně snadno i nakupovat a v kombinaci s odpovídajícím bateriovým úložištěm snížit svou průměrnou cenu za elektřinu na úplné minimum.
6 Provozování FVE - je to podnikání? Co licence?
Elektrárna vlastněná SVJ nebo majitelem bytového domu a zároveň pořízená za účelem uspokojení vlastní spotřeby domu, případně bytových jednotek, není podnikání. Výkon zařízení v tomto případě nesmí překročit 50 kW.
O podnikání může jít, pokud byste jako majitel bytového domu měl záměr přeprodávat vyrobenou energii nájemníkům bytových jednotek. Pozor na navýšení výsledné prodejní ceny kWh nad nákladovou cenu vycházející z ceny díla a předpokladu životnosti.
Příjem z prodeje přebytků nelicencované elektrárny je osvobozen od daně z příjmu do známé výše 30 000 Kč / rok.
Teprve s instalovaným výkonem nad 50 kWp se vás týká povinnost vyřízení licence k provozu takové FVE a k podávání pravidelných hlášení o množství vyrobené energie. Náročnost vyřízení této licence je podobná, jako při zřízení živnostenského oprávnění.
7 Využijte státní dotace
Stále máte možnost čerpat státní dotaci na pořízení fotovoltaického systému z programu Nová zelená úsporám. Neváhejte a možnost finančního pokrytí až poloviny nákladů na realizaci využijte, dokud ji stát nabízí. Jaká je konkrétní nabídka dotace?
- 15 000 Kč za 1 kWp instalovaného výkonu
- 10 000 Kč za 1 kWh akumulačního systému (do 1,5 násobku výkonu FVE)
- 10 000 Kč za bytovou jednotku sdílející elektřinu z FV systému a připojenou k systému optimalizace spotřeby energie
- Finanční prostředky lze čerpat zálohově předem
- Dotace maximálně 50% (vybrané kraje 60%)
a teď konkétně, 2 ukázkové příklady
Příklad 1
Instalovaný výkon 30,24 kWp v solárních panelech s asymetrickým hybridním střídačem o výkonu 30 kW, velikost bateriového úložiště pro zajištění zálohy osvětlení a výtahu 30 kWh, využití přebytečného výkonu pro ohřev vody v akumulační nádrži.
Dotace za instalovaný výkon 30 x 15 000 = 450 000 Kč
Dotace na akumulaci 30 x 10 000 = 300 000 Kč
Celková výše dotace až 750 000 Kč
Příklad 2
Instalovaný výkon 48,6 kWp v solárních panelech s asymetrickým hybridním střídačem o výkonu 50 kW, velikost bateriového úložiště pro zajištění zálohy osvětlení a výtahu 30 kWh, připojení 12 bytových jednotek na sdílenou elektřinu z FVE.
Dotace za instalovaný výkon 30 x 15 000 = 450 000 Kč
Dotace na akumulaci 30 x 10 000 = 300 000 Kč
Dotace na připojení jednotek 12 x 10 000 = 120 000 Kč
Celková výše dotace až 870 000 Kč
Vlastníte bytový dům? Jste členem Sdružení vlastníků jednotek? Neváhejte a zanechte nám na sebe prostřednictvím formuláře níže kontakt. Rádi vám zpracujeme nabídku na realizaci FV systému naší společností. Potřebujete více informací a návrh prodiskutovat na schůzi SVJ nebo v užším kolektivu? Neváhejte nás kontaktovat.