Alokační klíč je poměr, ve kterém spoluvlastníci bytového domu sdílejí vyrobenou elektřinu v energetickém společenství. Pokud by se všichni spoluvlastníci v domě stali členy energetické komunity, pak by alokační klíč odpovídal podílům jednotlivých vlastníků na společných prostorách.
Jednoduchý příklad alokačního klíče pro SVJ
Představte si, že máte bytový dům s 10 byty. Každý byt má podíl na společných prostorách domu ve výši 10 %. Pokud by se všichni spoluvlastníci v domě stali členy energetické komunity, pak by alokační klíč každého vlastníka byl rovněž 10 %. To znamená, že každý vlastník by měl nárok na 10 % vyrobené elektřiny.
Alokační klíč pro SVJ s fotovoltaickou elektrárnou
Protože členem komunity nemusí být nutně každý z vlastníků, alokační klíč se všem vlastníkům v komunitě upraví či přepočítá. Vždy však platí, že váhu „členství“ každého vlastníka určuje podíl na společných prostorách domu uvedený v katastru.
Například pokud se v bytovém domě se 100 byty stanou členy energetické komunity pouze 50 vlastníků, pak se alokační klíč každého z těchto vlastníků zvýší na 2 %. To znamená, že každý z těchto vlastníků by měl nárok na 2 % vyrobené elektřiny.
Alokační klíč se vyjadřuje v procentech. 100 % znamená, že vlastník má nárok na celou vyrobenou elektřinu. 0 % znamená, že vlastník nemá nárok na žádnou vyrobenou elektřinu.
Alokační klíč dělí vlastnictví i výrobu FVE
Alokační klíč také procentuálně vyjadřuje podíl na vyrobené energii v každém okamžiku, kdy fotovoltaická elektrárna vyrábí elektřinu.
Například pokud elektrárna v daném okamžiku vyrábí okamžitý výkon 10 kW a váš alokační klíč je 5 %, pak pro váš byt náleží výkon 500 W, tedy 5 % z 10 kW.
Alokační klíč zjednodušeně vyjadřuje, kolik panelů na střeše budovy je vašich. Musí být zajištěno, aby elektřina z těchto panelů mohla být spotřebována právě vaším bytem, do žádného jiného. Tím je zajištěno spravedlivé rozdělení energetických výnosů, které produkuje fotovoltaická elektrárna na vašem bytovém domě.
Pravidla spotřeby energie dle alokačního klíče SVJ
Lze si představit, že elektřina vyrobená v jedné čtvrthodině bude rozdělena například následovně. Nejprve je elektřina či její část vyrobená ve výrobně spotřebována ve vůdčím odběrném místě („VOM“). Zbylá nespotřebovaná elektřina je rozpočítána mezi jednotlivá podružná OM podle procentuálního podílu.
Pokud má přidružené OM v této čtvrthodině větší spotřebu, než která na něj připadá podle rozpočítaného klíče, bude mu zbytek elektřiny dodán z distribuční sítě. Pokud má naopak odběrné místo menší spotřebu než elektřina, která mu dle klíče náleží, bude zbytek elektřiny dodán zpět do distribuční soustavy (nikoliv mezi ostatní přidružená OM).
Plán na úpravu alokačního klíče pro SVJ
Jak vyplývá z posledního odstavce, prozatím je bolavé místo alokačního klíče v jednokolovém dělení.
Do budoucna je plánováno umožnit toto tzv. druhé kolo alokace, kdy se část zbylé dodávky z vůdčího OM znovu „přerozdělí“ podle poměru zbylých spotřeb přidružených OM. Prozatím však tato možnost k dispozici není.
Vhodné nastavení alokačního klíče v závislosti na zvoleném výkonu výrobny elektřiny je tak zásadní.
Další důsledky sdílení v bytovém domě
Aby bylo sdílení reálně možné, je také třeba osadit všechna odběrná místa, která jsou do sdílení zapojena, průběhovým měřením (měření odběru u přidružených OM a měření odběru i dodávky u vůdčího OM). Výrobna musí mít pro evidenci elektřiny přiřazen svůj výrobní EAN. Průběhové elektroměry by měl zajistit provozovatel distribuční soustavy na základě uzavření či změny smlouvy o připojení.
Je vhodné doplnit, že všichni obyvatelé domu si zachovají své postavení zákazníka a všechna práva, která se s tímto postavením pojí (např. právo volby a změny dodavatele elektřiny). Všichni zákazníci tak mají vlastní smlouvy o dodávce elektřiny s dodavateli. Do jednotlivých odběrných míst mohou stále dodávat jiní dodavatelé (typicky obchodníci s elektřinou).
Výhodou sdílení elektřiny vyrobené v bytovém domě bez využití distribuční sítě spočívá zejména v uspoření za regulovanou platbu za distribuci, která se vztahuje na objem spotřebované elektřiny (na MWh), a také za platbu silové elektřiny, která bude vyrobena ve vlastní výrobně.