Z legislativního a technického hlediska existuje několik důvodů, proč se nedoporučuje spustit instalaci FVE před „Umožněním trvalého provozu“ a „Prvním paralelním připojením“.
Kroky k legalizaci FVE po revizní zkoušce
Umožnění trvalého provozu (UTP) je formální proces, kterým se FVE stává trvalou součástí distribuční soustavy. O UTP žádáme ihned po vystavení zprávy o výchozí revizi. Poté distributor plánuje termín návštěvy instalace při které provede výměnu elektroměru a pokud neshledá problém, umožní FVE spustit.
První paralelní připojení (PPP) je pro majitele fotovoltaické elektrárny slavnostní chvíle. V tento okamžik se FVE synchronizuje s distribuční sítí a může začít vyrábět a dodávat "zelenou" elektřinu do domu i do sítě. Proces PPP obvykle zahrnuje kontrolu elektroměrového rozvaděče FVE technikem distributora, výměnu elektroměru a ověření, zda splňuje všechny technické a bezpečnostní požadavky. Po úspěšném PPP si majitel může užívat čistou a cenově dostupnou energii ze slunce!
Umožnění trvalého provzu (UTP) a První paralelní připojení (PPP)
Legislativní důvody:
Zákon o hospodaření energií:
Podle § 7 odst. 1 písm. e) zákona o hospodaření energií je provozovatel FVE povinen nejpozději do 8 dnů před zahájením provozu ohlásit provozovateli distribuční soustavy záměr provozovat FVE. Toto ohlášení slouží k zajištění koordinace mezi FVE a distribuční soustavou a k ochraně stability a bezpečnosti provozu.
Vyhláška č. 18/2013 Sb.:
Tato vyhláška stanoví technické požadavky na připojení FVE do distribuční soustavy. V § 11 odst. 1 se uvádí, že "FVE se do distribuční soustavy připojuje po předchozím souhlasu provozovatele distribuční soustavy".
Pravidla distributora:
Každý distributor elektrické energie má svá vlastní pravidla pro připojení FVE do distribuční sítě. Tato pravidla obvykle specifikují požadavky na dokumentaci, technické parametry FVE a proces připojení.
Technické důvody:
Bezpečnost:
Provoz FVE bez řádného připojení k distribuční soustavě může představovat bezpečnostní riziko pro osoby i majetek. FVE může například způsobovat zpětné toky energie do sítě, což může vést k poruchám a ohrožení zdraví techniků, kteří mohou právě na rozvodné síti pracovat.
Kompatibilita:
FVE musí být kompatibilní s distribuční soustavou, aby nedocházelo k technickým problémům. Připojení FVE bez řádné koordinace s distributorem může vést k nestabilitě sítě a výpadkům proudu.
Záruka:
Mnoho výrobců FVE podmiňuje platnost záruky řádným připojením FVE k distribuční soustavě. Provoz FVE bez řádného připojení tak může vést k ztrátě záruky.
Důsledky neoprávněného spuštění FVE
… zejména mikrozdroje před „Umožněním trvalého provozu“ a „prvním paralelním připojením“:
Pokuta:
Provozovatel FVE, který spustí provoz FVE bez řádného ohlášení a souhlasu distributora, se vystavuje riziku pokuty. Výše pokuty mohou dosáhnout v závislosti na množství dodané energie či způsobené škodě i desítek procent investice do FVE.
Odstřižení od sítě:
Distributor může v krajním případě FVE odpojit od sítě, pokud není provozována v souladu s platnými předpisy.
Ztráta záruky:
Realizátor FVE může odmítnout uznat záruční opravu, pokud byla FVE provozována bez řádného připojení k distribuční soustavě v rozporu se smlouvou. Důkaz o neoprávněném spuštění FVE bude zaznamenán v monitoringu zařízení.
Těch pár dnů za to nestojí
Z výše uvedených důvodů se důrazně nedoporučuje spouštět instalaci FVE před „Umožněním trvalého provozu“ a „Prvním paralelním připojením“. Dodržováním legislativních a technických požadavků zajistíte bezpečný a bezproblémový provoz FVE a předejdete rizikům pokut, škod na zdraví i majetku, odstřižení od sítě a ztráty záruky.